Knygos ateities lyderiams

„Kūrybiška Europa“ yra Europos Sąjungos programa, skirta Europos kultūrai, kinui, televizijai, muzikai, literatūrai, scenos menui, paveldui ir kitoms susijusioms sritims remti.  2014-2020 m. programa saugo ir skatina Europos kultūrinę ir kalbinę įvairovę bei puoselėja Europos kultūrinį turtingumą, prisideda siekiant Europos tikslų – pažangaus, tvaraus ir integracinio augimo, padeda kultūros ir kūrybos sektoriams prisitaikyti prie skaitmeninės eros pokyčių ir globalizacijos, atveria naujas tarptautines galimybes, rinkas ir auditorijas.

 

Projektas „Knygos ateities lyderiams“ skirtas vaikams ir jaunuoliams, kurio metu bus išleista dešimt apdovanotų ir kritikų rekomenduojamų knygų (devynios knygos vaikams ir jaunimui, viena knyga suaugusiems). Projekto tikslas –  supažindinti vaikus ir jaunimą su Europos kultūra ir literatūra, naudojant aukštos kokybės kultūrinius produktus, šiuolaikines technologijas ir aktyvius rinkodaros veiksmus. Čia pateikiamos knygos, kurių leidimai finansuoti pagal ES programą „Kūrybiška Europa“. Knygos išleidžiamos įgyvendinant projektą „Knygos ateities lyderiams“.

 

Projekto „Knygos ateities lyderiams“ knygų pristatymus ir interviu galite stebėti Debesų TV.

 

Ūkė Pūkė randa išeitį

Autorė Zane Zusta
Iliustratorė Evija Timma-Novika
Vertėjas Audrius Musteikis

Pagaliau Ūkė Pūkė namuose viena. Mažylė nušlepsi koridoriumi, atsisėda ant laiptų turėklo ir pasileidžia žemyn.  Taip leistis labai smagu, atrodo, kad skrendi! Čiūžt, oi, bumt! Tiesiai į milžinišką dėžę! Kaip iš jos išsikapstyti mažutei pelėdžiukei?

Ar girdėjai sakant „nėra padėties be išeities“? Ūkė Pūkė dabar šį posakį puikiai supranta. Išeitis yra visada. Jei negali pakeisti aplinkybių, tereikia pakeisti požiūrį.

„Ūkė Pūkė randa išeitį“ – tai antroji knyga apie smalsią ir išmintingą pelėdžiukę Ūkę Pūkę. Knyga nominuota Latvijos geriausios knygos vaikams apdovanojimui. Knygoje rasite ne tik smagią istoriją, bet ir edukacinę pamoką bei šešėlių teatro lėlę.

Knyga skirta vaikams nuo 3 metų. Daugiau apie knygą čia.

Autorė, latvių rašytoja Zanė Zusta (g. 1982), gimė ir augo Liepojoje, mieste prie Baltijos jūros. Dirbo ir atstove spaudai, ir redaktore, ir savanore paramos fonde „SOS vaikų kaimas“, ir vaikų žurnalo vyriausiąja redaktore. Dabar yra laisvai samdoma žurnalistė, rašo knygas vaikams ir suaugusiesiems.

Iliustratorė Evija Timma-Novika (g. 1987) baigė meno studijas. Kuria interjero dizainą privačioms ir viešosioms erdvėms, siuva žaislus, iliustruoja knygas. Studentų darbų parodoje šios iliustratorės darbai pelnė žiūrovų simpatijų apdovanojimą. Prisistatydama asmeniniame tinklaraštyje apie save teparašė vieną sakinį: „Dievinu smulkmenas.“ Nenuostabu, kad ši tendencija atsispindi ir jos iliustracijose.

Vertėjas Audrius Musteikis (g. 1972) – ne tik verčia, bet ir kuria eiles, rašo straipsnius. Yra Lietuvos literatūros vertėjų sąjungos narys. Studijavo lietuvių filologiją ir visuotinę literatūrą Vilniaus universitete. Stažavosi Italijoje (Università italiana per stranieri) ir Latvijoje (Latvijos universiteto Tarptautinėje vasaros mokykloje). Dirbo kultūros savaitraščio „Dienovidis“, dienraščio „Lietuvos žinios“ redakcijose, vertimų biuruose. Verčia prozą, poeziją, vaikų literatūrą iš latvių, italų ir portugalų kalbų.

Lietuvių ir latvių vaikų knygos rekomendacijų video čia.

 

Melas

Autorė Care Santos
Vertėja Eglė Naujokaitytė

Vieną dieną Ksenijos gyvenimą supurto penktosios kategorijos uraganas. Taip, taip, mergina įsimyli iki ausų! Marselas tiesiog tobulas! Išvaizdus, protingas, supratingas. Jiedu dievina tas pačias knygas, užbaigia vienas kito mintis. O svarbiausia, Marselas ją taip pat myli! Tai plika akimi matyti jo elektroniniuose laiškuose! Tad kodėl vis atidėlioja susitikimą?

Vieną dieną Ksenija išdumia ten, kur jos laukia MEILĖ. O gal kartus MELAS?

Prestižinėmis literatūros premijomis apdovanota ispanų autorės Care Santos knyga „Melas“ paaugliui suprantama kalba nagrinėja aktualias šeimos, draugystės, meilės, socialinės aplinkos ir atskirties, paauglių nusikalstamumo temas.

Tie, kas bent kartą virtualiai bendravo su nepažįstamuoju, iškart supras, kad „Melas“ – ne tik apie internete slypinčius netikėtumus, socialiai remtinų šeimų vaikų problemas ar išankstinį neigiamą visuomenės požiūrį į tokius vaikus. Tai knyga apie mus visus.

Kūrinys apdovanotas „Edebé“ vaikų ir jaunimo literatūros premija, nominuotas Ispanijos nacionalinei vaikų literatūros premijai.

Autorė Care Santos gimė  Ispanijoje, Mataro mieste. Studijavo teisę, bet dar jaunystėje pradėjo dirbti žurnaliste. C. Santos – viena populiariausių šiuolaikinių Ispanijos jaunimo rašytojų, jos kūriniai išversti į daugiau kaip dvidešimt kalbų, pelnę nemažai apdovanojimų: Edebé (2003 ir 2015 m.), Gran Angular (2004 m.) Alandar arba Protagonista Jove (2006 m.), Ramono Llullo (2014 m.) ir Premio Nadal (2017 m.). Interneto forumuose ir per knygų pristatymus autorė aktyviai bendrauja su skaitytojais.

Vertėja Eglė Naujokaitytė būdama ketverių su tėvais iš Lietuvos išvyko gyventi į Pietų Ameriką. Ten praleido vaikystę ir paauglystę. Grįžusi į Lietuvą baigė dailėtyros studijas Vilniaus dailės akademijoje. Užsiima įvairia kūrybine veikla, daugiausia muzikos srityje. Laisvai kalba ispanų ir anglų kalbomis. Verčia straipsnius, knygas jaunimui ir suaugusiesiems.

Knyga rekomenduojama jaunimui nuo 14 metų.

Atsiliepimai

„Įtraukianti istorija, kuri sujudins visuomenėje nusistovėjusius stereotipus ir leis pajusti meilės, rūpesčio ir dėmesio vienas kitam galią. Tikrai verta ne tik paauglių, bet ir jų tėvų dėmesio!“
Greta Laukaitienė, „Jaunimo linijos“ vadovė

 

Kaip aš netyčia parašiau knyga

Autorė Annet Huizing
Vertėja Birutė Avižinienė

Trylikametė Katinka svajoja rašyti knygas. Šimtai istorijų knibžda jos galvoje, tačiau kaip jas paversti įdomiu pasakojimu? Jai į pagalbą ateina kaimynė – garsi rašytoja Lidvinė, išgyvenanti ne pačius geriausius laikus.

Užsimezgusi graži draugystė su rašytoja mergaitei atveria daugybę kūrybinio rašymo paslapčių ir ji ima rašyti savo istoriją. Apie įsimylėjusį tėvą, jo naująją draugę Dirkję ir apie motiną, kuri mirė, kai Katinkai buvo treji. Beguldydama žodžius į pasakojimą mergaitė supranta, kaip jos ilgisi. Katinka išmoksta įžvelgti, kas slepiasi už jos sukurtų veikėjų. Ir taip netyčia parašo KNYGĄ.

Annet Huizing romanas paaugliams „Kaip aš netyčia parašiau knygą“ 2015 m. apdovanotas „Sidabriniu grifeliu“, įtrauktas  į Nyderlandų literatūros fondo geriausių knygų sąrašą.

Knyga išleista kartu su sąsiuviniu, kuris padės jaunajam skaitytojui išmokti rašyti kūrybinius tekstus.

Knygos viršelyje panaudotas paauglių meninės raiškos konkurso, kurį rengė leidykla „Debesų ganyklos“, nugalėtojos Kornelijos Simonaitytės (16 m.) piešinys.

Knyga rekomenduojama jaunimui nuo 12 metų.

Annet Huizing gyvena laive Utrechte, Nyderlanduose. Ji dvidešimt metų dirbo tekstų kūrėja. „Kaip aš netyčia parašiau knygą“ yra jos pirmasis paaugliams skirtas romanas. 2015 m. knyga gavo „Zilveren Griffel“ („Sidabrinį grifelį“), svarbų Nyderlanduose vaikų knygai skiriamą apdovanojimą. Nuo tos akimirkos Annet nusprendė rašyti vien jauniesiems skaitytojams. Lietuva yra dešimtoji šalis, kurioje pasirodo „Kaip aš netyčia parašiau knygą“.

Vertėja Birutė Avižinienė – vertėja iš nyderlandų k., dėstytoja, Lietuvos literatūros vertėjų sąjungos narė. 2004 m. baigė lietuvių filologijos ir užsienio (nyderlandų) kalbos studijas Vilniaus universitete. Humanitarinių mokslų daktarė (filologijos mokslų kryptis). Dirba Lietuvių literatūros ir tautosakos institute, tyrinėja XX a. lietuvių literatūrą, yra išvertusi šiuolaikinės nyderlandų literatūros kūrinių.
Vertėjos nuomone, „Kaip aš netyčia parašiau knygą“ – retas derinys, kai kūrybinio rašymo pamokos itin meistriškai supinamos su literatūrine fikcija, tad knyga yra ne tik naudinga, bet ir pagauli, neabejotinai suteiksianti skaitytojams daug malonių akimirkų.

Atsiliepimai

Skaitydamas knygą pradedi nesąmoningai galvoti, kokius žo­džius, sakinius ir apibūdinimus vartoji savo laiškuose ar net pokal­biuose, kokie jie svarbūs emocijoms reikšti. Ši knyga yra puikus vado­vėlis jaunuoliams ir suaugusiesiems, norintiems parašyti gerą rašinį ar kūrinį, siekiantiems išmokti tekstu sudrumsti skaitytojo emocijas. Tai mokymasis užrašyti pojūčius ir gilias įžvalgas apie žmogų. Rašykite, nes kūryba – jūsų emocijų ir santykių veidrodis. Gal ja su­dominsite ir kitus, juk knygos herojei tai pavyko.“
Linbas Slušnys, vaikų ir paauglių psichiatras

„Viena originaliausių mano skaitytų knygų paaugliams, nepaliksianti abejingų ir suaugusiųjų.“
Nora Žaliūkė, tinklaraščio „Knygų dama“ autorė

 

Blogykla

Autorė Daniela Fišerova

Iliustratorė Jitka Petrová

Vertėja Aigustė Vykantė Bartkutė-Poderienė

Čekų rašytoja Daniela Fišerova pasakoja vaikams šmaikščią istoriją, kurios herojai – blogiukai. Tačiau jie visai nenori tokie būti! Taigi savo tėvų nurodymu šie vaikai turi lankyti BLOGYKLĄ, kad būtų pabloginti. Ar tikrai iš pirmo žvilgsnio galima pasakyti, kas geras, o kas – atvirkščiai? Jeigu gimei Laumių, kurios linki nelaimių, pasaulyje, ar ir tu būtinai turi būti toks? Pasirodo, ne. Tu gali linkėti tik laimės. Draugystė, tolerancija, atsakomybė, garbingas elgesys ir, be abejo, humoras – pagrindiniai dalykai, kuriuos skaitytojams perteikia „Blogyklos“ autorė ir veikėjai.

Vienoje klasėje susitiks žaltvykslė Taputapė, dvynukai Žandarmė ir Kerštūnas Kietakakčiai, Ragana Mergiščia, Laumiukas iš Piktųjų laumių giminės ir keletas labai judrių barstukų. O Pikčiurna Storžievienė iš visų jėgų stengsis juos pabloginti. Tik seksis jai nekaip. Kai prisijungs naujas mokinys Zirzlys, užvirs pragaras. Gerai, kad pasaulyje yra didvyrių, ir jie įsikiš tada, kai to labiausiai reikės. Iki paskutinės akimirkos nebus aišku, kaip viskas susiklostys.

2015 m. pelnė „Baltasis varnas“ apdovanojimą.
2016 m. įtraukta į IBBY Garbės sąrašą.
2015 m. pelnė „GOLDEN Ribbon“ apdovanojimą.

Knyga rekomenduojama vaikams nuo 8 metų.

Vertėja Aigustė Vykantė Bartkutė – vertėja iš čekų ir slovakų kalbų, bohemistė. A. V. Bartkutė yra vertusi klasikinės ir šiuolaikinės čekų poezijos įvairiems festivaliams ir projektams, taip pat filmų tekstų. Jos vertimų publikuota žurnale „Lietuva ir Čekija“. Vertėja skiria dėmesio ir vaikų literatūrai. Dar studijų metais bendradarbiavo su vaikų literatūros žurnalu „Rubinaitis“. Iš čekų ir slovakų kalbų yra išvertusi šiuolaikinės vaikų literatūros kūrinių, klasikinių pasakų (knygoje „Gražiausios Europos šalių pasakos“, 2013).

Atsiliepimai

Gerų knygų pradinukams tikrai rasti nelengva, o ši knyga pilna įvairiausių nuotykių. Visi išdykėliai BLOGYKLOJE turi pablogėti, tačiau jie to visiškai nenori! Nors juos moko, kaip reikia nuskriausti kitą, tačiau draugystė, juokas, geri darbai nugali. Šmaikštūs veikėjai padeda vaikams suprasti, kas yra gera, o kas ne, kur tiesa, o kur – apgaulė. Smagaus skaitymo!
Dr. Austėja Landsbergienė

„Blogykla“ – tai knyga apie meilę, kurią kartais sunku atpažinti po kasdienybės kauke ir kuri pasibeldžia į širdį labai netikėtai. Bet jaunieji skaitytojai, tikėtina, labiau mėgausis juokingais personažais ir patraukliu, permainingu siužetu“.
Knygos vertėja A. V. Bartkutė

 

Kitos knygos, kurios dar bus išleistos pagal projektą „Knygos ateities lyderiams“

  • Gudrun Skretting „Antanas ir kiti nutikimai“ (norvegų kalba „Anton og andre uhell“). Knyga prekyboje 2020 m. rugpjūtį.
  • Jasminka Petrović „Sve je u redu“ (Serbija). Knyga prekyboje 2020 m. rugpjūtį.
  • Karl Olsberg „Boy in a White Room“ (Vokietija). Knyga prekyboje 2020 m. rugsėjį.
  • Lorenzo Amurri „Apnea“ (Italija). Knyga prekyboje 2020 m. rugsėjį.
  • Caja Cazemier, Martine Letterie „Made by Indira“ (Olandija). Knyga prekyboje 2020 m. spalį.
  • Snær Magnason „Timakistan“ (Islandija). Knyga prekyboje 2021 m. gegužę.