Vaiko sunkumus reikia spręsti kartu su vaiku

Jurgita Smiltė Jasiulionė

Psichologė Jurgita Smiltė Jasiulionė

Tikriausiai kiekviena mama ir kiekvienas tėtis yra įsitikinę, kad jų vaikui viskas gerai. Galbūt todėl, kad vaikas nesiskundžia. O galbūt dėl to, kad paklaustas „Kaip šiandien sekėsi?“ apsiriboja trumpa ir dažnai suaugusiųjų vartojama fraze „Gerai“. Tačiau ar visada žodis „gerai“ tikrai reiškia, kad vaikas jaučiasi laimingas, saugus ir patenkintas savo gyvenimu? Apie vaikams kylančius sunkumus, jų atpažinimo būdus ir sprendimo galimybes 2014 m. lapkričio 21 d. parodoje „Mokykla“ kalbėjo viešosios įstaigos „Vaikų linija“ psichologė Jurgita Smiltė Jasiulionė.

Kaip per paskaitą pažymėjo J. S. Jasiulionė, visi vaikai, tarp jų ir pradinių klasių moksleiviai, susiduria su problemomis. Kaip rodo VšĮ „Vaikų linijos“ patirtis, 710 metų vaikams dažniausiai kylančios problemos būna susijusios su santykiais: su tėvais, draugais ar bendraamžiais. Kartais vaikams atrodo, jog tėvai jų nesupranta, kad myli labiau nei brolį ar sesę, kad negauna tiek rūpesčio ar meilės, kiek kartais to norėtųsi. Kalbant apie santykius su bendraamžiais, dažniausios problemos būna susijusios su draugyste arba patyčiomis.

Tam, kad kiekvieno iškilusio sunkumo būtų galima išvengti arba laiku jį pašalinti, svarbu suprasti savo vaiką ir jam padėti. Kalbėdama apie pagalbą vaikams, psichologė pabrėžė, kad bandymas moralizuoti, aiškinti, pralinksminti ar patarti nėra tinkamas problemos sprendimo būdas. Kad ir kokia problema užgultų gležnus vaiko pečius, svarbiausia – išklausyti vaiką ir ieškoti problemos sprendimo kartu, o ne spręsti už jį.

Kaip vienas iš būdų spręsti vaikų problemas buvo pasiūlytas ir mūsų leidyklos „Debesų ganyklos“ su VšĮ „Vaikų linija“ parengtas leidinys „Nepamesk galvos!“. Lektorė pažymėjo, kad ši knyga yra ir galimybė praleisti daugiau laiko su savo vaiku, ir būdas kartu aptarti perskaitytą informaciją, analizuoti pateiktas situacijas. O svarbiausia – ieškoti tinkamiausių sprendimo būdų, remiantis tais, kurie yra pateikti knygoje, arba pačių sugalvotais. Nes būdo, kaip išspręsti keblią situaciją, vaikas turi ieškoti kartu su tėvais.

Nepamesk galvos

Komentuoti