Naujausios knygos paaugliams: nuo prajuokinančių iki verčiančių susimąstyti

Naujausios knygos paaugliams: nuo prajuokinančių iki verčiančių susimąstyti

Labai labai ilgai literatūros paaugliams nebuvo, tad nenuostabu, kad jaunuoliai iškart puldavo į suaugusiųjų literatūrą. Bet kai yra paklausa, atsiranda ir pasiūla. Lietuvos leidyklos taip pat stengiasi paaugliams pasiūlyti įdomių, naujų knygų, atitinkančių jų poreikius. Nors vietinių autorių kūryba paaugliams nėra gausi, apie jos trūkumą byloja ir „Metų knygos“ rinkimai, kuriuose ne kasmet pavyksta sudaryti paauglių literatūros penketukus, užtat verstinių knygų paaugliams kasmet siūloma vis daugiau.

Leidykla „Debesų ganyklos“ taip pat auga kartu su skaitytojais ir per pastaruosius porą metų išleido ne vieną verstinę knygą paaugliams – nuo distopinių, fantastinių pasaulių iki knygų apie kasdienį paauglių gyvenimą. Kai kurios jų juokingos iki ašarų, kitos atvirkščiai – rimtos. Bet visos apie paauglius ir paaugliams.

Šįkart pristatome penkias knygas. Apdovanotas. Aktualias. Įtraukiančias. Prajuokinančias ir verčiančias susimąstyti.

Distopiniai, fantastiniai pasauliai

„Žodžių sąrašas“ (aut. Patricia Forde)

Tai istorija apie drąsą tikėti tuo, ką darai. Per vieną dieną paskutinės Arkos žodininkės Letos pasaulis apvirsta aukštyn kojom. Ką darytumėte, jei staiga žodžiai, kurie visą gyvenimą reiškė tiesą, virstų melu? Kažkuo ji primena Dž. Orvelo „1984-uosius“, tik šviesesnė, jaukesnė, šiltesnė. Girdėjome, kad įtraukia nuo pirmųjų puslapių. Apdovanota „Baltuoju varnu“. Autorė Patricia Forde jau išleido tęsinį.

„Žvaigždžių mergaitė“ (aut. Kiran Millwood Hargrave)

Ne kiekvienoje knygoje aprašoma draugystė tokia stipri ir tyra, ne kiekviena istorija sugeba skaitytoją už nosies vedžioti iki pabaigos. Kodėl iš Laimės salos į jūrą išskrido paukščiai giesmininkai? Kas plyti Užmirštosiose srityse? Kodėl tik mažame Gromeros kaimelyje gyvena žmonės? Knyga tarsi dėlionė. Drebėdamas seki Izabelės ir Lupės pėdsakais ir… vis tiek lieki nustebintas. P. S. Knygos priešlapiuose net du žemėlapiai: salos paviršiaus ir jo požemių. Nominuota Karnegio medaliui.

Prajuokins iki ašarų

„Viešbutis „Didžioji M“ (aut. Sjoerd Kuyper)

Viešbutyje Didžioji M gyvena Kosas su trimis seserimis. Ar bent įsivaizduojate, ką reiškia gyventi tarp tiek mergaičių??? Amžinos bėdos dėl meilių, makiažo ir kitų moteriškų dalykėlių. Ir nėra su kuo pasikalbėti apie mergaitę, į kurią net bijai pažvelgti! Autorius meistriškai vynioja intrigą, nevengdamas nepatogių akimirkų ir stipraus, juodo humoro. O po šokiruojančiu tekstu slepiasi paprasta mintis – būkite savimi! Knygoje itin ryškūs veikėjų paveikslai, gyva kalba, unikalus pasakojimo stilius.

„Kiaulystės dėsnis kiaulėms negalioja“ (aut. Clémentine Beauvais)

Miestelyje Mirėją, Astridą ir Akimą atpažįsta visi, drąsesni net selfių prašo, o apie laimėtą konkursą kalbama ne tik mokykloje, bet ir socialiniuose tinkluose. Merginas užklupo tikra žvaigždžių valanda. Nelengva dėvėti karūnas. Bjauriausių mokyklos kiaulių karūnas. Sakote, pasibaisėtina? Jei jums taip atsitiktų, slėptumėtės po antklode iki gyvenimo pabaigos? Bet tik ne ši trijulė! Daug juoko, sveikas požiūris į save ir pasaulį, gyva, ekspresyvi kalba. Knyga pelnė net penkis apdovanojimus, pateko į IBBY Garbės sąrašą.

Sportas, grožis, draugystė

„Žuvele, nerk!“ (aut. Charli Howard)

Pagrindinės knygos veikėjos – keturios geriausios draugės: Molė – perspektyvi plaukikė, Kloja – mokyklos gražuolė, Neda – linksmuolė, o Džesė – pasiutelė. Kuri iš jų dėl populiarumo paaukotų draugystę? Kuri dėl draugystės atsisakytų svajonės? Istorija tokia paprasta, o tiek daug svarbių temų paliesta: draugystė, grožio kultas, pozityvus požiūris į savo kūną. Nors knyga dedikuota mergaitėms, bet puikiai tinka ir berniukams.